İlçenin Karadeniz’e olan toplam sahil şeridi 11 km olup, yüzölçümü 33 km2dır. İlçenin en yüksek yeri 300 mt rakımlıdır. İlçemizin 33 km2’lik yüzölçümünün büyük bir bölümü, orman (kestane, çam, meşe) fundalık, çalılık, kayalık meskûn saha şeklindedir. Batısında Ezine ve İlişi, doğusunda Hacıveli ve Kuğu çayları dik yamaçları ve kanyonları geçerek Abana çevresinde denizle buluşurlar.

Karadeniz’in en eski yerleşim Merkezlerinden birisi olan İlçemiz’ in kuruluş tarihi hakkında elimizde kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Tarihteki en eski ismi Aiginetes’ dir. Ancak antik kaynaklar bu yerin Paphlogoniya’ya bağlı MÖ VII. yüzyılda kurulduğu tahmin edilen küçük bir kıyı kasabası olduğu ifade edilmektedir. (Strabon)

Abana İlçesinin asıl kurulduğu yer 3 km doğusunda bulunan ve halen bu gün mahallesi konumunda bulunan Hacıveli’ dir. Yapılan arkeolojik kazılar bunu doğrulamaktadır. (Pr. Dr. Bilge Umar)

Osmanlı Arşivlerde Abana ile ilgili geçen ilk verilere 1530 yılında (Hicri 937) rastlanılmaktadır. O dönemde Muhasebe-i Vilayeti Anadolu defterinde Kastamonu livasının beş ilçesinden biri olan Ayandon ilçesine bağlı bir köy olarak Abana belirtilmiştir.

Gezilecek Yerler

Önemli Deneyimler

  • Müze gezmek
  • Doğa ile iç içe kamp yapmak
  • Plajlarda güneşlenme, yüzme, dinlenme ve eğlenmeye dayalı aktivitelere katılmak
  • Sahilde kamp yapmak
  • Tarihi ve kültürel mirası keşfetmek
  • Özgün geleneksel batı karadeniz kültür ve yaşam biçimlerini tanımak ve keşfetmek
1 Comment

Leave a reply

Your email address will not be published.

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

©2022 Bereket Bilişim

Log in with your credentials

Forgot your details?