İlişi çayı ise; Küre ilçesinden doğar, ilçemiz topraklarını geçerek İlişi (Yakaören)  köyünden denize dökülür. Uzunluğu yaklaşık 40’km’dir. Ezine ve İlişi çayları düzensiz aktıklarından büyük yağmurlarda sel taşkınlıklarına sebebiyet vermektedir. Taşkınların önlenebilmesi için, Ezine çayının iki yakasına duvar çekilerek kontrol altına alınmıştır.

Belgelere dayanan bilgilere göre Kastamonu’ya Kütahya ve Denizli ile birlikte Malazgirt Savaşından sonra çeşitli Türk boyları iskân etmiştir. Kastamonu’ya akın akın gelen boylar, en elverişli ve kestirme vadiler yoluyla Karadeniz’e kadar inmişlerdir. Kastamonu’yu sahile bağlayan en kestirme yol; daha sonraki yıllarda uzunca yıllar ticaret ve kervan yolu olarak kullanılan, Devrekâni-Şenlikpazarı- Şeyhoğlu-Bayramgazi üzerinden Karadeniz’e uzanmaktadır. Bu yol; Devrekâni topraklarından doğan ve Bozkurt topraklarından geçerek Abana’nın Harmoson mevkiinde denize dökülen, Ezine Çayı vadisini izlemekte, kış aylarında kar tutmadığı için ulaşım imkânı vermektedir.

Bölgeye ilk yerleşenler, bu vadi boyunca sahile doğru ilerlerken uygun buldukları yerlere yerleşerek köyler kurmuşlardır. Şenlikpazarı, Elmalı Tekke, Şeyhoğlu, Kızılcaelma, Sakızcılar, Kestanesökü, İbrahim, Bayramgazi, Keşlik, Dursun, Işığan, Ulu, Kirazsökü gibi (köy isimlerinin Türkçeleştirilmesinden önce de Türkçe adlar taşıyan) köylerimizin çevresindeki Rumca adlar taşıyan ( Izmana, Aya, Zırma,  Gerdiç, Narba, Hene, Mimir, Kilmes gibi ) yerleşim merkezleri ile karşılaşıldığından, başından beri Türkler tarafından iskân edildiği fikrini doğrulamaktadır.

Gezilecek Yerler

Önemli Deneyimler

  • Doğa ve kültürel mirasın harmanlandığı rotalarda bisiklet sürüş deneyimi
  • Doğa ile iç içe kamp yapmak
  • Tarihi ve kültürel mirası keşfetmek
  • Doğa noktalarında yürüyüş ve piknik yapmak
  • Etkileyici manzarayı deneyimleyerek fotoğraf çekmek
  • Kent merkezinin tarihi ve kültürel zengin mirasını keşfetkmek
  • Vadi yürüyüşü yapmak
  • Yaban hayatı gözlemciliği
  • Yöresel lezzetleri deneyimlemek (Banduma, MANCA, Etli Ekmek, Haluçka, Çullu Börek , Küre Böreği, Lahana Böreği, Mantar Böreği, Çiçek Dolması, Ispıt Sarması, Kalem (Lahana) Sarması, Aşure Çorbası, Baş Çorbası Tadımı)
1 Comment

Leave a reply

Your email address will not be published.

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

©2022 Bereket Bilişim

Log in with your credentials

Forgot your details?