Kastamonu ilinin kıyı ilçelerinin en doğusunda. Sinop il sınırında yer almaktadır. Coğrafi bölümleme olarak Batı Karadeniz Bölümü’ndedir. Koordinatları 40 48′ – 42 02′ kuzey enlemleri, 32 43′ — 34 37′ doğu boylamlarıdır.

İlçenin yüzölçümü 318 km2 dir. Kuzeyde Karadeniz, batıda Abana ve Bozkurt, güneybatıda Devrekâni, güneyde Taşköprü ve doğuda Sinop ilinin Türkeli ilçesi ile komşudur. Yüzölçümü bakımından Abana ve Bozkurttan sonra 3. küçük ilçedir.

İlçe toprakları kuzeyde Karadeniz kıyısında uzanan bir ova şeridi ile güneydeki dağlık Küre dağları (İsfendiyar) kıyı ile iç kesimler duvar konumundadır. Dar ve derin vadilerle yarılmış olan Küre dağlarının Çatalzeytin sınırları içerisindeki en yüksek noktası 1958 metre yüksekliğindeki Yaralıgöz Kıyıdan hemen sonra başlayan genç kıvrım Küre özellikle ulaşım açısından ciddi güçlükler yaratmaktadır.

Çatalzeytin’in tarihçesini ayrıntılı inceleyebileceğimiz kaynaklar oldukça sınırlı. Bunun temel nedenlerinden birisi coğrafi alanın darlığı ve ekonomik değerler açısından çekici özelliklere sahip olmamasıdır. Ulaşım sorunları gerek deniz yolu gerekse karayolu açısından alanın gözden ırak kalmasına yol açmıştır. Ginolu dışarıda tutulacak olursa bu tezi geçersiz kılacak verilere de ulaşılamamaktadır. Yukarıdaki nedenlerle birlikte yüründüğünde Çatalzeytin’in tarihini çevresindeki gelişmelerden ele almak zorunluluğu ortaya çıkmaktadır.

Batı Karadeniz Bölgesi’nin en eski yerleşim alanlarından birisi Kastamonu’dur. Gölköy akınlarında ele geçirilen buluntular yerleşmenin Paleolitik Dönem’e kadar uzandığını göstermektedir.

MÖ 1200’lerde Karadeniz üzerinden gelen bir Deniz Kavimleri Göçü, Hititlerin yıkılması sonucunu doğurmuştur. Kavimlerden birisi olan Friglerin bir bölümü Kızılırmak havzasının batısından öteye gitmemiştir. Bu bilgi Friglerin bir süreliğine de olsa Çatalzeytin’i ellerinde tutmuş olabilecekleri tezini düşündürmektedir.

Gezilecek Yerler

Önemli Deneyimler

  • Plajlarda güneşlenme, yüzme, dinleme ve eğlenceye dayalı aktivitelere katılmak
  • Su sporları (yelken, kano, kürek, motorlu su sporları, dalgıçlık vb.)
  • Doğa noktalarında yürüyüş ve piknik yapmak
  • Doğa ile iç içe kamp yapmak
  • Çeşitli dalış noktalarında, dalış deneyimi
  • Kültür ve sanat, dünya standartlarında sokak performanslarını ve etkinlikleri, alışveriş ve dinamik bir kentsel sahnesini deneyimlemek
  • Yaban hayatı gözlemciliği
0 Comments

Leave a reply

Your email address will not be published.

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

©2022 Bereket Bilişim

Log in with your credentials

Forgot your details?