İlçemiz ekonomik, sosyal ve kültürel bakımdan gelişememiş bir yerleşim yeridir. Köyleri ise coğrafi şartlar nedeniyle ekonomik ve sosyal yönden son derece geri kalmıştır. Bu durum, Devlet Planlama Teşkilatı verileriyle de sabittir.

İlçenin yüz ölçümü 272 kilometrekare olup kilometrekare başına düşen kişi sayısı 23’tir.

Devlet Planlama Teşkilatının “ilçelerin sosyo-ekonomik göstergeleri” ne göre Yörenin kendisine haiz ekonomik potansiyelinin hali-hazırda mevcut olmaması, yöre halkını ekonomik yönden ciddi anlamda zorlamaktadır.

İlçemizin M.Ö. 4.yy.da Pontuslular tarafından kurulduğu sanılmaktadır. Pontuslular zamanında GEREAS adı ile anılan Doğanyurt’un ilk yerleşim alanı; bugün sadece temelleri kalan kaledir. Yerleşim alanı zamanla bugünkü MESET Mahallesi ve CUMAYANI semtlerinde oluşmuştur.1846 yılında HOŞALAY adı ile bucak kurularak Kastamonu’ya bağlanmıştır. Aynı yıl denizden gelebilecek korsanlara karşı karakol oluşturulmuş ve kadılık kurulmuştur.

1923 yılında Cide ilçesinden ayrılarak İnebolu İlçesine bağlı bucak olmuştur. 1962 yılında çıkarılan yasa ile ismi DOĞANYURT olarak değiştirilmiştir. 1990 yılında bucak teşkilatlarının kaldırılmasıyla bir süre köy statüsüne dönmüştür.

9 Mayıs 1990 tarihinde çıkarılan yasa ile ilçe olmuş, 1 Eylül 1990 tarihinde ilçe olarak faaliyete geçmiştir. İlçe ve belediye aynı tarihte kurulmuştur.

Gezilecek Yerler

Önemli Deneyimler

  • Plajlarda güneşlenme, yüzme, dinleme ve eğlenceye dayalı aktivitelere katılmak
  • Sahilde kamp yapmak
  • Doğa noktalarında yürüyüş ve piknik yapmak
  • Doğa ile iç içe kamp yapmak
  • Yaban hayatı gözlemciliği
  • Sportif olta balıkçılığı
  • Yöresel lezzetleri deneyimlemek ( Etli Ekmek, Banduma,  Patates Paçası, Püryan Kuyu Kebabı, Simit Tiridi, Çekme Helva, İnebolu Simidi tadımı)
0 Comments

Leave a reply

Your email address will not be published.

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

©2022 Bereket Bilişim

Log in with your credentials

Forgot your details?