İnebolu Karadeniz Bölgesi’nin Batı Karadeniz bölümünde yer almaktadır. Anadolu Yarımadası’nın kuzeyinden geçen 42 derece kuzey paraleli ile 34 derece doğu meridyeninin kesiştiği noktanın yaklaşık 25 km batısındadır. 89 km. güneyinde yer alan Kastamonu’nun kıyı şeridindeki şirin bir ilçesidir. Kuzeyden Karadeniz’le çevrili olan ilçemiz doğuda Abana veBozkurt, batıda Cide, güneyde ise Devrekani, Küre ve Azdavay ilçelerine komşudur.

Batı Karadeniz bölümünün hemen kıyı gerisinden itibaren yükselen, kıyıya paralel uzanan İsfendiyar(Küre) genç kıvrım dağlarının kuzey eteklerinde yer alan ilçe, batıda Terme Çayı’na kadar sokulmaktadır. 599 km²’lik alan sahip olan İnebolu’nun kıyıdan 14–18 km kadar içerilerine sokulan güney sınırı Zarbana Çayı’nın ikiye ayrıldığı kısmın biraz kuzeyinde Karadeniz’e yaklaşmaktadır. Merkez Nüfusu 9800 dür.

İnebolu, Türkiye’de Kastamonu iline bağlı ilçe. Geleneksel yerli mimarinin bir çok örneğine sahip bir Karadeniz liman şehridir.

İnebolu çevresindeki yerleşmelerin ne zaman başladığı tam olarak bilinemese de ilçenin Lidyalılar döneminde Sinop’a bağlı olarak kurulduğu tahmin edilmektedir. İlk olarak “her yere hâkim bir kale”anlamına gelen Abunoteichos adını alan bölge Lidya kırallığının yıkılmasından sonra Pers Kırallığı’nın daha sonra Roma İmparatorluğu’nun egemenliğinde kalmıştır. 2. Yüzyılda Roma İmparatorluğu hükümdarı Marcus Aurelius döneminde İyonya kenti anlamındaki İonopolis adı verilmiştir. Şehrin adı Selçuklular döneminde şimdiki halini almıştır.

Gezilecek Yerler

Önemli Deneyimler

  • Plajlarda güneşlenme, yüzme, dinleme ve eğlenceye dayalı aktivitelere katılmak
  • Su sporları (yelken, kano, kürek, motorlu su sporları, dalgıçlık vb.)
  • Doğa ile iç içe kamp yapmak
  • Sahilde kamp yapmak
  • Doğa ve kültürel Mirasın Harmanlandığı rotalarda bisiklet sürüş deneyimi
  • Sualtı, deniz ve doğa fotoğrafçılığı
  • Tarihi kasaba ve şehirlerle zengin mirası keşfetmek
0 Comments

Leave a reply

Your email address will not be published.

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

©2022 Bereket Bilişim

Log in with your credentials

Forgot your details?