Seydiler; Batı Karadeniz Bölgesinde Kastamonu İli sınırları içinde olup, doğusunda Devrekâni, güney batısında Daday, kuzey batısında Ağlı, kuzeyinde Küre ve güneyinde Merkez ilçe ile çevrilidir

Arazi yapısı olarak ilçe merkezi düzlük olup, Yayla, Demirciözü ve Ayvatlar Mahalleleri ile Çerçiler, Ericek ve Karaçavuş, İncesu, Kepez, Emreler ve Çiğilerik köyleri ormanlık, diğer mahalle ve köylerimiz genelde düz ve tarımsal arazi ile çevrilidir. Toplam arazi miktarı 24100 hektar olup; 5300 hektarı ormanlık alan, 12100 hektarı ekilebilir tarımsal alan, 2950 hektarı tarım dışı alan ve 3750 hektarı çayır-mera alanı olarak kullanılmaktadır.

Belli başlı akarsu olarak Devrekâni Çayı, Mancılık Çayı ve Takazlar Çayı mevcuttur. Devrekâni Çayı,  Devrekâni sınırları içinde bulunan Başakpınar Köyünden çıkarak ilçemizi doğudan batıya kat ederek Cide İlçesi sınırları içinden Karadeniz’e dökülür.  Diğer çaylar ilçe sınırları içerisinde Devrekâni Çayına katılır.İlkbahar aylarında akarsuların debisi fazla olup yaz aylarında debi sıfıra kadar inebilmektedir. Akarsu boyları tarıma elverişli topraklarla kaplı olup ova görünümündedir.

Seydiler, İnebolu-Kastamonu karayolu üzerinde çok eski tarihlere dayanan bir yerleşim yeridir. Kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber, Merkez Çayır Mahallesinde bulunan Seyyid-i Zülfikar Camisi yanında bulunan minarenin Hicri 1112 (Miladi 1691) yılında yapıldığı tespit edilmiştir. Bu durum göz önüne alındığında Seydiler’in 326 yıllık bir tarihe sahip olduğu ortaya çıkmaktadır.

Gezilecek Yerler

Önemli Deneyimler

  • Doğa ve kültürel Mirasın Harmanlandığı rotalarda bisiklet sürüş deneyimi
  • Yaban hayatı gözlemciliği
  • Doğal ürünleri toplamak (ıhlamur, kuşburnu vb.)
  • Tarihi kasaba ve şehirlerle zengin mirası keşfetmek

 

0 Comments

Leave a reply

Your email address will not be published.

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

©2022 Bereket Bilişim

Log in with your credentials

Forgot your details?