Karadeniz Bölgesi’nin Orta Bölümlerinde yer alan Sinop, Boztepe Burnu üzerinde kurulmuştur. Doğal güzellikleri ile birlikte Tarihi yapıları ile de dikkat çeken şehrin yüzölçümü 5.717 kilometrekaredir .Karadeniz’in en uç noktasında bulunan Sinop şehir merkezinden denize girilebilecek nadir yerlerden biridir.
Sinop Adının Kökeni: Antik çağda Paphlagonia olarak adı geçen bölgenin kuzey ucunda MÖ 7. yüzyılda Miletoslular tarafından bir ticaret kolonisi olarak kurulan Sinop’un bilinen en eski adı Sinope’dir. Kaynaklarda, kentin bu ismini kurucuları olduğu rivayet edilen Sinope adlı bir amazondan veya mitolojide Irmak Tanrısı Asopos’un su perisi kızı olarak anlatılan Sinope’den aldığı belirtilmektedir. Arkaik, Klasik ve Helenistik dönemlere ait kent sikkelerinde geçen ΣΙΝΩ (SİNO) kelimesi, ΣΙΝΩΓΕΩΝ (SİNOPEON) ya da ΣΙΝΩΓΗΣ (SİNOPHE) kelimelerinin kısaltması olarak kabul edilir. Tüm bu dönemler içinde yoğunluklu olarak Sinope’nin başının çeşitli şekillerde bu sikkelerde yer alması, isim kökeninin mitolojideki Asapos’un kızı Sinope’ye dayandığını doğrular niteliktedir. Hitit kaynaklarında “Sinuwa/Sinuua” adıyla bahsedilen Sinop’ta yapılan kazılarda Hitit Dönemi buluntularının elde edilememiş olması nedeniyle, kimi yazarlar tarafından bu ismin Sinop’u ifade ettiği şüpheli görülmektedir.

İLÇELER

GEZİLECEK YERLER

Seyehat Hatırası ve Hediyelik Eşyalar

  • Yapımında manda, geyik boyunuzu, gül ağacı kökü kullanılan geleneksel el yapımı Sinop bıçağı
  • El yapımı hediyelik GEMİ/TEKNE modelleri
  • Pamuk ipliği kullanılarak yapılan Mahrama
  • İşleme tekniği olarak, düz sarma, verev sarma, balık sırtı, düz pesent, verev pesent, gözeme ve civankaşı Kullanılarak yapılan PEŞKİR
0 Comments

Leave a reply

Your email address will not be published.

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

©2022 Bereket Bilişim

Log in with your credentials

Forgot your details?