Sinop ilinin sahil şeridinde yer alan ilçelerinden biri olan Türkeli, İl Merkezinin batısında yer alır. Sinop’a 92 km uzaklıkta olan ilçenin doğusunda Ayancık İlçesi, batısında Kastamonu İline bağlı Çatalzeytin İlçesi, güneyinde Kastamonu İline bağlı Taşköprü İlçesi, kuzeyinde ise Karadeniz bulunmaktadır. Yüzölçümü 421 km²’dir. 2013 yılı ADNKS verilerine göre ilçenin toplam nüfusu 14.353 kişidir. Ulaşımın kara yolu ile sağlandığı ilçeye bağlı 1 adet belde ve 31 köy vardır.

Türkeli yöresi; M.Ö. 70 yıllarda Romalıların, M.S. 395 yıllarında Bizanslıların, 3 Ekim 1214 tarihinde Selçuklu Türklerinin hâkimiyetine girmiştir. Selçuklu devletinin dağılmasından sonra Beyliler dönemi başlamış ve bölgede önce Pervaneoğulları daha sonra Candaroğuları vasıtasıyla Türk egemenliği devam etmiştir. Türkeli ve çevresi de 1460’ ta Fatih Sultan Mehmet’ in Trabzon seferi sırasında Osmanlı İmparatorluğu idaresine geçmiş ve o tarihten günümüze kesintisiz öz ve öz Türk yurdudur.

Bugünkü Türkeli’nin bulunduğu yer eski haritada Antonios Burnu, daha yeni haritalarda Ayandon Burnu olarak geçer. Ayandon, Rumca 18 Ocakta başlayan fırtınaya verilen isimdir. Osmanlı döneminde ki adı Yarna’dır. Bucaklıkla beraber “ Gemiyanı” adını alır. Gemiyanı adı batık bir gemi bulunduğu için verilmiştir. Muhtemelen 1923-1926 yılları arasında hem yerleşim biriminin ve hem de idari birim olan nahiyetin adı Türkeli’ ne dönüştürülmüştür. Cumhuriyetin ilk yıllarında Ayancık ilçesine bağlı olan Türkeli 01.05.1957 yılında ilçe olmuştur.

Gezilecek Yerler

0 Comments

Leave a reply

Your email address will not be published.

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

©2022 Bereket Bilişim

Log in with your credentials

Forgot your details?